Iškart po istorijos studijų centro įsteigimo Klaipėdos universitete buvo užmegzti glaudūs ryšiai su kolegomis Vokietijoje, leidę Klaipėdoje sukurti gerą šaltinių ir literatūros bazę ir išplaukti čia dirbantiems mokslininkams į tarptautinius vandenis. Užsimezgė nuolatiniai kontaktai su mokslinių tyrimų institucijomis ir tyrinėtojais Švedijoje, Lenkijoje, Danijoje, Latvijoje, Jungtinėje Karalystėje. Apie išsiplėtusius šios institucijos kontaktus liudijo prof. S. C. Rowello iš Cambridge’o universiteto atvykimas dirbti į Klaipėdą.
Visa tai jau pirmaisiais veiklos metais leido Klaipėdos universitete sukurti aukštą, tarptautinį lygį atitinkančią, istorijos ir archeologijos studentų parengimo kokybę. 1996 m. Norvegijos mokslo tarybos ekspertai, vertinę mokslo būklę visoje Lietuvoje, padarė išvadą, jog istorikus rengianti struktūra, sukurta Klaipėdos universitete, „yra šiuolaikiška, orientuota į tarptautinius ryšius, o jos mokslininkai vykdo ir skelbia tarptautinio lygio mokslinius tyrimus“. Ši situacija iš esmės nepakito ir vėliau: apie tai liudija 2015 m. Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) Lietuvoje vykdytos tarptautinės mokslinės veiklos ekspertizės duomenys. Pagal juos Instituto veikla buvo įvertinta 4 iš galimų 5 taškų – maksimaliu taškų kiekiu, Lietuvoje šio vertinimo metu suteiktu humanitarinius mokslus plėtojantiems vertinamiesiems vienetams.
Klaipėdoje sukurtos istorijos studijų struktūros pasiekimus liudijo ir nuolatinė jos plėtra: 1997 m. buvo pradėta rengti magistrantus, 2003 m. gauta doktorantūros studijų teisė. Iki šiol yra apginta daugiau kaip keturios dešimtys daktaro disertacijų, parengtų dalyvaujant KU istorijos doktorantūros institucijoje. Kelios jų įvertintos aukštais Lietuvos ir užsienio šalių apdovanojimais.